تبلیغات
علم مثل دریاست . . . - پای مارمولک وچسب قوی

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 11 شهریور 1390

حتما بارها حرکت وارونه  مارمولک برروی سقف را دیده اید  . به نظر شما  اندامهای حرکتی این جانور چگونه طراحی شده اند که به راحتی  میتوانند به سطوح مختلف بچسبند ؟ دست و پا های مارمولک  از هزاران موی نازک نانومتری پوشیده  شده اند  که به طور نامنظمی برروی سطح آن قرار گرفته اند فاصله  اندک این موها  با سطح ،سبب میگردد که نیروی جاذبه قوی  ای میان  آنها  برقرار گردد.میزان این نیرو به حدی  است که حیوان میتواند به آسانی روی سقف حرکت  کند  . دانشمندان با الهام  از پای مارمولک چسب های قدرتمندی را ساختند که این چسبها تحمل  وزنی برابر 100 کیلوگرم  را دارند این چسب ها از لحاظ  ظاهری مشابه نوار چسب های فعلی هستند .

همانطوری که مابرای چسباندن  عکس های کاغذی برروی دیوارنمی توانیم  از چسب های نواری  استفاده  کنیم با استفاده  از این  دستاورد  میتوان به ایجاد  چسبهای بسیار توانمندی امید بست  که حتی امکان اتصال LCDهای بزرگ را به دیوار فراهم  میکنند بی آنکه  هیچ  گونه اثری برروی دیوار داشته باشند

برای ساخت این نوار چسب های دانشمند از صفحات  حاوی نانولوله های کربنی  استفاده کرده اند  که با اتصال رشته های مجعد کربن به سطح آنها سطوح چسبنده ای ایجاد می شودعملکرد این سطح کاملا شبیه عملکرد این سطح کاملا شبیه عملکرد پرزهای ظریفی که برروی پای مارمولک وجود دارد است . وقتی این رشته های مجعد را به سطحی بچسبانیم نانولوله ها با سطح  همردیف شده و اتصال  بسیار محکمی را ایجاد میکنند . نیروی که حتی 10 با رقویتر از نیروی جاذبه پای مارمولک است .شاید بعدها بتوانیم با استفاده از این چسب ها در اتصالات الکتریکی بی نیاز از جوشکاری شویم .

ارسال توسط mobin molaea
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارین کدوم مطلب رو بخونین؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

خرید شارژ

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا