تبلیغات
علم مثل دریاست . . . - اختراع چیست؟

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 16 مرداد 1390

اختراع، یک ترکیب، دستگاه یا فرآیند جدید است. یک اختراع می‌تواند از یک مدل یا ایدهٔ از پیش موجود باشد و یا می‌تواند به طور مستقل درک شده باشد.

بر پایهٔ قوانین ایران «اختراع» عبارت است از نوآوری‌ای که کاربرد صنعتی یا کشاورزی داشته باشد و شامل مواد دارویی و نرم‌افزار نمی‌شود.[نیازمند منبع]

قانون ثبت طرح های صنعتی، علائم تجاری و اختراع دو ویژگی را برای اختراع ذکر کرده است . 1. ابتکارجدید 2. دارای کاربرد صنعتی باشد.

• ابتکاری بودن اختراع یعنی اینکه اختراع برای شخص دیگری با مهارت عادی در صنعت مورد نظر اختراع، واضح و معلوم نباشد . یعنی درجه ای از خلاقیت و اندیشه در اختراع بکار رفته باشد . جدید بودن یعنی اینکه اختراع در آن صنعت یا فن از قبل موجود نباشد و در جهان جدید باشد . بسیاری به اشتباه فکر می کنند که کافی است که اختراع در ایران جدید باشد، در حالیکه قانون صراحت دارد به جدید بودن اختراع در جهان . کاربرد صنعتی به جنبه علمی و کاربردی محصول یا فرآیند اشاره دارد . مواردی که به عنوان اختراع قابل ثبت نیستند : کشفیات با توجه به قانون به عنوان اختراع قابل ثبت نیستند . به نظر می رسد علت آن این است که قانونگذار خواسته که انسان ها مالک چیزی شوند که خود ایجاد کرده اند و نه چیزهایی را مالک شوند که در طبیعت از قبل موجود بوده است. نظریه های علمی و روش های ریاضی به عنوان اختراع قابل ثبت نیستند . به نظر می رسد علت آن جلوگیری از به انحصار گرفتن علم و دانش است . برای حمایت از نرم افزارهای رایانه ای قانون خاص وجود دارد اما برخی از نرم افزارهایی که دارای ویژگی های اختراع باشند را می توان بعنوان اختراع ثبت نمودگروه حقوقی مزداد (خدمات حقوق مالکیت فکری) .

اختراع می تواند مانند ربات ها باشند .کلمه ربات اولین بارتوسط کارل کاپیک نویسنده نمایشنامه آر.یو.ار ربات های جهانی روسیه در سال 1921ابدا شد ریشه این کلمه، کلمه چک اسلواکی{robotnic}به معنی کارگر می باشد.ارسال توسط mobin molaea
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارین کدوم مطلب رو بخونین؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

خرید شارژ

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا