تبلیغات
علم مثل دریاست . . . - عوامل اصلی در موفقیت کشت کلزا

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 11 شهریور 1390
کشت دانه روغنی کلزا با محاسن فراوانی که در تناوب زراعی با غلات دارد ،مهمترین دانه روغنی است که می توان در کاهش وابستگی کشور به روغن نباتی به آن اتکا نمود.

کشت و کار این محصول جدید در چند سال اخیر با کم و کاستیهای فراوان ،توانست چه از نظر سطح و تولید بر سایر دانه های روغنی کشور با سابقه 50 ساله در کاشت ،پیشی گرفته و در راس دانه های روغنی قرار گیرد و ضریب خودکفایی روغن کشور را از 7 درصد قبل از کشت کلزا به 20 % در حال حاضر برساند.
.


در استان خراسان نیز در راستای طرح توسعه کشت دانه های روغنی ،از ابتدای شروع طرح میزان تولید از 179 تن در سال اول شروع کشت کلزا (سال 79)به 6500 تن در سال جاریرسیده که به طور متوسط سالانه از رشد 57 درصدی برخوردار بوده است .

ثبت رکورد جهانی عملکرد از کلزا در کشور و رکورد 6093 کیلوگرم در استان در سال جاری و چندین مورد عملکرد بالای 5/3 تن در شهرستان های مختلف استان ،بیانگر این واقعیت است که کلزا از پتانسیل تولید مناسبی برخوردار است که در صورت حمایت لازم و رعایت دقیق مسائل فنی مربوط به کاشت و برداشت این محصول می توان ،به عملکرد های مناسبی در سطح مزارع استان دست یافت.


آنچه مهم است که در ارتباط با کلزا بدانیم آن است که کلزا زراعتی مدیریت پذیر است و به مراقبت ویژه نیاز دارد.هرگونه سهل انگاری و کوتاهی در زمینه عدم رعایت نکات فنی ،شکست و عدم موفقیت را به همراه خواهد داشت که به تبع آن عملکرد مزارع پایین و از نظر اقتصادی نیز موجب ضرر و زیان کشاورز خواهد شد.

لذا در جهت افزایش عملکرد مزارع در سال جاری ضمن رعایت کامل تمام نکات فنی ،توجه ویژه به سه نکته ذیل حایز اهمیت بسیار است:

1- انتخاب پیمانکاران مناسب:

مدیریت پذیر بودن گیاه،مخاطبین خاص خود را می طلبد . در انتخاب کشاورزان جهت کشت کلزا ،باید از کسانی بهره برد که به کشت کلزا باور داشته باشند و با امکانات و ادوات مناسبی که در اختیار دارند از ابتدای کاشت تا برداشت مدیریت لازمه را اعمال نمایند و همکاری مناسب در جهت بکارگیری اصول فنی کاشت و داشت محصول را با کارشناس مربوطه داشته باشند.

پیمانکاران حتما از میان عمده مالکین انتخاب ،و با توجه به ارزیابی شهرستان بر ملاک میزان تولید کلزا ،به جای تعدد و افزایش کمی در انتخاب پیمانکاران ،بر توانایی و مدیریت و کارآیی آنان در جهت افزایش تولید و عملکرد استوار گردد.

2- رعایت تاریخ کاشت مناسب:

تاریخ کاشت به موقع همواره به عنوان یکی از مهمترین عامل در ارتقاء کیفیت و کمیت محصولات زراعی مطرح است.در کلزا تاریخ کاشت غیر فنی و نادرست منجر به افت شدید عملکرد و یا حتی شکست زراعت می شود .

تحقیقات بر روی گیاه روغنی کلزا نشان داده که هر گونه تاخیر در کاشت سبب تاخیر در جوانه زنی ،تاخیر در ورود به روزت ،کاهش ارتفاع ،تعداد شاخه های فرعی ،تعداد غلاف و وزن هزار دانه و در نهایت عملکرد گردیده است.

لذا در تاریخ کاشت بهینه ،گیاه در هر مرحله از رشد و نمو خود حداکثر بهره برداری از عوامل محیطی را داشته و به طور مطلوب از این عوامل در جهت بهبود کیفیت و کمیت استفاده می کند.

هر چند تاریخ کاشت در کلزا در استان نسبت به سنوات ابتدائی بهتر شده است اما هنوز هم درصد بالایی از مزارع کلزا در خارج از محدوده تعیین شده کشت می گردد.در کشت دیر هنگام ،حتی اگر مزرعه کلزا از خسارت سرما نیز آسیب جدی نبیند به دلیل عدم ذخیره سازی مناسب مواد غذایی در ریشه و طوقه ،با ورود به فصل بهار ،بوته با اندوخته اندک مواد غذایی ،ساقه گل دهنده ضعیفی را به وجود آورده که به تبع آن با شاخه های فرعی کمتر و کوچکتر در نهایت عملکرد پایینی از مزرعه حاصل خواهد شد.

بنابراین شدیدا تاکید می گردد که از کشت کلزا در خارج از محدوده توصیه شده به هر دلیل اجتناب گردد.

3- تامین نیاز آبی گیاه در دوره زایشی:

کمبودآب بخصوص در مرحله بحرانی غنچه دهی و سراسر دوره گلدهی اثرات نامطلوبی بر عملکرد کلزا داشته و آبیاری لازم و به موقع در بالا بردن میزان عملکرد در واحد سطح این گیاه تاثیر بسزایی دارد.

مهمترین عاملی که در حال حاضر به شدت عملکرد مزارع کلزای استان را تحت تاثیر قرار می دهد عدم آبیاری مناسب و به موقع مزارع کلزاست که با قطع بارندگیها از اواسط فروردین ماه ،که همزمان با شروع دوره گلدهی کلزاست اثرات تنش آبی تشدید می گردد.

به دلیل عدم کاهش سطح کشت پاییزه به میزان سطح کشت کلزا ،و اولویت دادن به آب گندم در فصل بهار ،اکثر مزارع کلزا یک نوبت آبیاری می شود در حالی که جهت برداشت عملکرد مناسب و اقتصادی ،مزارع کلزا نیز همپای مزارع گندم بین 4 تا 5 نوبت باید آبیاری گردد.

شواهد حاصله از مزارع با عملکرد مناسب در استان گویای تامین نیاز آبی گیاه در حد نیاز و به موقع بوده است.لذا ضروری است که قبل از انتخاب پیمانکاران کشت کلزا ،نهایت دقت معمول تا با تطبیق سطح کشت با میزان آب موجود ،گیاه کلزا در فصل زایشی با مشکل کم ابی مواجه نگرددارسال توسط mobin molaea
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارین کدوم مطلب رو بخونین؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

خرید شارژ

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا