تبلیغات
علم مثل دریاست . . . - افوربیا پُلکریما

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 11 شهریور 1390
افوربیا پُلکریما در سطح دنیا بسیار متداول و معروف است و نام مصطلح انگلیسی آن پانستیا و نام فارسی این گیاه بنت قنسول است و اخیراً فرهنگستان نام سرخ برگه به آن داده است. این گیاه زیبا دارای نام دیگر انگلیسی است کریسمس دی پلنت Christmas day plant که فصل گل دهی آن در روزهای عید کشورهای اروپایی است.
در بین اقلام تجارتی گل در ایالت متحده آمریکا 27% فروش مربوط به این گیاه بوده است. این گیاه از نظر اقتصادی جایگاه ویژه‌ای دارد و موقعیت کشور ما برای پرورش و صادرات آن به کشورهای طالب و خریدار این گیاه بسیار ایده‌آل و مطلوب است.
سرخ برگه یک پات پلنت زمستانی است. تكثیر آن با قلمه‌های انتهایی و میانی در سیستم میس صورت می‌گیرد. معمولاً قلمه‌های انتهایی سریع‌تر ریشه‌دار می‌شوند.
این گیاه شیرابه‌های فراوانی تولید می‌کند که بعد از قطع شدن شیرابه‌ها، قلمه‌ها به محل ریشه زایی منتقل می‌شوند. پس از ریشه دار شدن قلمه‌ها، گیاه را در یک خاک سبک باPH 5/6 کشت می‌کنند. زمانی که گیاه با شرایط جدید محیط سازگاری پیدا کرد روی تغذیه آن کنترل و دقت بیشتری انجام دهید. دوره داشت گیاه برای دوره گل دهی و پس از گل دهی ارزش و اهمیت ویژه‌ای دارد، بنابراین تغذیه در این دوره اهمیت خاصی دارد. بعد از طی دوره رویشی و احیاناً سر برداری، گیاه به طول 20/1 - 1 متر رشد می‌کند. از آنجا كه این اندازه برای داشتن یک گل خوب و قابل قبول در بازارهای دنیا مناسب نیست، برای جلوگیری از این وضعیت باید در اواخر مرداد ماه یک سر برداری دیگر از گیاه انجام گیرد، البته بدون هیچ نیازی به مصرف بازدارنده‌های رشد، در فصل زمستان گیاهان پا کوتاه خواهیم داشت. چون فاصله زمانی سر برداری تا وقتی که گیاه وارد مرحله گل دهی می‌شود زیاد نیست لذا رشد رویشی گیاه سرعت خیلی زیادی ندارد و گیاه در اندازه کوتاه و قابل قبول به بازار عرضه می‌شود.

ارسال توسط mobin molaea
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارین کدوم مطلب رو بخونین؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

خرید شارژ

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا