تبلیغات
علم مثل دریاست . . . - کهکشان آندرومدا از برخورد دو کهکشان دیگر متولد شده است.

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 11 شهریور 1390

کهکشان آندرومدا، نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به ماست که با چشم نیز دیده می‌شود. جدیدترین شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد این کهکشان از برخورد دو کهکشان کوچک‌تر در 9 میلیارد سال پیش به‌وجود آمده است.

گروهی بین‌المللی از دانشمندان با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری چگونگی تشکیل کهکشان آندرومدا را در طول زمان مشخص کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، نتایج این تحقیقات نشان داد بیش از 9 میلیارد سال پیش، دو کهکشان به یکدیگر برخورد کرده و در 5.5 میلیارد سال پیش، ادغام آنها پایان یافت. نتایج این تحقیقات در آستروفیزیکال‌ژورنال به چاپ رسیده است.

فرانسوا هامر از رصدخانه پاریس در فرانسه و محقق ارشد این پروژه به بی‌بی‌سی گفت: «در حالی که دانشمندان توانسته‌اند کهکشان‌های نزدیک به انتهای جهان را شناسایی کنند، تردید‌هایی در مورد دانش ما در مورد همسایگانمان وجود داشت که به گروه کهکشان‌های محلی معروف است. گروه محلی شامل 40 کهکشان است که بزرگ‌ترین آن‌ها را راه‌شیری و آندرومدا تشکیل می‌دهند. بسیاری از ستاره‌شناسان فکر می‌کردند که کهکشان آندرومدا در نتیجه یک برخورد بزرگ به وجود آمده، اما این نظریه تاکنون اثبات نشده بود».

 

ماده تاریک

محققان توضیح داده‌اند که یافته‌های اخیر آن‌ها می‌تواند باعث اصلاح و بازبینی دانش ما در مورد گروه محلی شود. هم‌چنین این یافته‌ها می‌تواند روی تخمین ما از میزان ماده تاریک در کهکشان‌ها تاثیرگذار باشد.

با استفاده از یک برنامه شبیه‌ساز کامپیوتری، ستاره‌شناسان توانستند بسیاری از خصوصیات عجیب و خارق‌العاده کهکشان آندرومدا را شبیه‌سازی کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به قرص بزرگ و نازک حاوی حلقه غول‌پیکر گردوغبار و گاز، برآمدگی مرکزی سنگین، قرص‌ کهکشانی ضخیم و غول‌پیکر و جریان عظیم ستارگان قدیمی آن اشاره کرد.

این شبیه‌سازی توسط کامپیوترهای با کارآمدی بالا در رصدخانه ملی فضایی در چین و رصدخانه پاریس انجام شده و دانشمندان از 8 میلیون ذره برای شبیه‌سازی ستاره‌ها، گاز و ماده سیاه استفاده کردند.

دکتر هامر در این باره گفت: «این تحقیقات می‌تواند بینش جدیدی به ما در باره شکل‌گیری کهکشانمان بدهد. البته این بدان معنا نیست که کهکشان راه شیری به این شکل به وجود نیامده، البته ممکن است این گونه هم باشد، اما مطمئنا زمان شکل‌گیری آن بسیار زودتر از این بوده است».ارسال توسط mobin molaea
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارین کدوم مطلب رو بخونین؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

خرید شارژ

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا